FENNTARTÓNK
TÁMOGATÁS
Napi Evangélium
- 2026. június 26. – Péntek (Mt 8,1-4) 2026.06.25.Amikor Jézus befejezte a hegyi beszédet és lejött a hegyről, nagy sokaság követte. Ekkor odament hozzá egy leprás, leborult előtte, és így kérlelte: „Uram, ha akarod, megtisztíthatsz engem.” Jézus kinyújtotta kezét, megérintette őt, és így szólt: „Akarom, tisztulj meg!” Erre a leprás azonnal megtisztult. Akkor Jézus így szólt hozzá: „Nézd, ne mondd el ezt senkinek […]
Gimnázium eseményei 2024-2025. tanév
Gimnáziumi ballagás a Bárkányiban
„Most búcsúzunk, és elmegyünk, a mi időnk lejárt.” A ballagási dalokat énekelve végzőseink bejárták iskolánk termeit. Szívünk elszorul, ha arra gondolunk, ezt most tették meg utoljára, hiszen elteltek a gondtalan diákévek.
Az április 30-án tartott ballagási műsorban híres költők idézeteivel, imaszerű könyörgésekkel, fiatalos lendületű beszédekkel búcsúzott 37 tanulónk, 22 lány és 15 fiú. A négy év lezárása mindig nehéz, hiszen nem csupán a sok közös élménytől kell elköszönni, hanem azoktól a tanároktól is, akik lehet, hogy már ötödik osztálytól, kisgyermek koruktól oktatták, nevelték őket.
Az osztály közössége kiemelkedő volt minden tekintetben, hiszen mindig szívesen vettek részt a programokban, ezen felül sok kimagasló tanulmányi eredmény is született. Ezt mutatja a könyvjutalmak és oklevelek sokasága, a nevelőtestületi dicséretek száma is.
Ballagóink számára sok sikert kívánok az érettségi megmérettetéseihez és hosszú boldog életet a Jóisten áldásával kísérve!
Adamik Zsolt
osztályfőnök
Jócselekedetek Napja – Good Deeds Day
A szécsényi Páter Bárkányi János Katolikus Iskola 9 – 11. évfolyamos gimnazistái nagyböjti jócselekedetként kapcsolódtak, ahhoz a nemzetközi eseményhez, amihez szívesen csatlakoznak a jótettek iránt elkötelezettek, akik igyekeznek pozitív változást hozni közvetlen környezetükben, helyi közösségükben. Ennek reményében kezdődött el a bárkányis diákok és szüleik önkénteseivel, 24 fővel, április 5-én a „Good Deeds Day”.
11 lánnyal a Ferences Betánia Idősek Otthonának 30 szépkorú lakóját látogattuk meg. A Betánia kápolnájában szeretettel fogadott minket Takács M. Klarissza a ház vezető nővére, aki elmesélte a Ferences Szegénygondozó Nővérek Szécsénybe való visszakerülésének történetét és beszélt a Betánia épületének felújításáról, valamint védőszentjéről is. M. Lúcia nővér ismertette hogyan telnek itt az idősek napjai, milyen testvéri közösségben élik meg hétköznapjaikat és az ünnepeket egyaránt. A fiatalok rövid bemutatkozása után közös imában kértük a Jóisten segítségét erre a délelőttre, családjukra és közösségükre.
A fiatal önkéntesek először azt a feladatot kapták, hogy egyesével szétválva ismerkedjenek meg az otthon lakóival, mutatkozzanak be és beszélgessenek velük, igyekezzenek felvidítani őket jelenlétükkel. Később kihasználva az áprilisi tavasz melengető napsugarát az időseket kikísértük az udvarra, ahol nagy kört alkotva közösen memóriafejlesztő játékokat játszottunk és népdalokat énekeltünk. Lányaink teával kínálták meg a lakókat, akik szívesen fogadták el a finom hűsítőt. A délelőtt nagyon gyorsan, s jól telt el és különös meghittséget éreztünk akkor, amikor elköszöntünk a lakóktól, akiknek a napirendjük szerint már az ebéd következett.
A Jócselekedet Nap zárásaként a kápolnában mindenki elmondta a délelőtt megélt tapasztalatait, élményeit. Volt olyan tanuló, akinek életbölcsességet fogalmaztak meg vagy jó tanácsot kapott a pályaválasztással kapcsolatban. Az is elmondható, hogy mindannyian feltöltődve hagytuk el a Betánia nagycsaládját, továbbá magunkkal visszük a hálásan mosolygó arcokat, tekinteteket. Klarissza nővér ajándéka a lakók által készített táblán lévő szentírási idézet, ami erőt ad a mindennapok küzdelmeiben.
A többiek a szülőkkel és a pedagógusokkal a templomot takarították, készülve a nagyböjti ünnepi szent hét eseményeire.
Mindeközben 8 fiú a ferences kolostor kertjében végzett kertrendezési munkálatokat. A hatalmas kertben valaha 10-12 ferences szerzetes és novícius is szorgoskodott, mára a számuk lecsökkent. Az 5 lakónak nagy kihívás a kert rendben tartása, így nagy segítség számukra minden szorgos kéz. A fiúknak a kivágott és feldarabolt fákat kellett farakásokba hordaniuk, majd a megmetszett gyümölcsös nyesedékeit takarították el. A fárasztó munka végén jól esett az atyáktól kapott frissítő tea és sütemény.
A fiatalok megtapasztalták a közösségért végzett közös cselekedet jóeleső érzését. Így ez a délelőtt lehet egyben egy ugródeszka is az egész éves jócselekedetekhez!
Előzetes felvételi jegyzék
Március 14. (3,14) – A π nemzetközi világnapja
Albert Einstein születésének évfordulóján számos országban rendezvényekkel, vetélkedőkkel, konferenciákkal ünneplik a π (pí) számot és egyben a nagy tudósról is megemlékeznek.
Ezen jeles nap alkalmából iskolánk REÁL munkaközössége is egy természettudományi vetélkedővel készült. Volt itt biológia, digitális kultúra, fizika, földrajz, kémia, matematika, technika és végtelenül jó hangulat.
Farsang a Bárkányiban
Felső tagozat – gimnázium
2025. február 21-én délután folytattuk farsangi mulatságunkat a felső tagozatos és gimnazista diákok tél búcsúztatójaként. Ebben a tanévben a téma az 1960-as évektől napjainkig terjedő stílusok megjelenítése volt zenében, öltőzékben, akár alternatív formában.
Az osztályok előzetesen kihúzták a korszakot, amit meg kellett jeleníteniük a felvonás keretében. 5-12. osztályig bemutatták sokszínű produkcióikat, amelyek nagyon jól, szórakoztatóan sikerültek. Ezt követően a tornateremben került sor egy 4 feladatos vetélkedőre, szintén az adott korok tematikáját tartva.
Az idei farsang is vidáman telt, lehetőség volt tombolát vásárolni, zsákbamacska ajándékkal meglepni a társakat, vagy az esti farsangi disco-ban egy jót mulatni. Ezek a programok mindig lehetőséget biztosítanak az osztályközösségek összekovácsolódására, élményszerű együttlét valósulhat meg.
Ezúton is köszönjük szépen a Szülői Szervezet támogató segítségét a farsangi rendezvény színvonalas megvalósításában, valamint a fellépések után osztályonként kapott ötletes ajándékait.
Adamik Zsolt
DÖK Elnök
Szívmelengető Valentin-nap a Bárkányi Gimnáziumban
2025. február 14-én a Páter Bárkányi János Katolikus Gimnáziumban is megemlékeztek a Valentin-napról. A diákok szerelmes üzeneteket küldhettek egymásnak az aulában elhelyezett postaládán keresztül. A levelekhez inspirációt meríthettek a faliújságon található kortárs szerelmes vers válogatásból. Az órák közötti szünetekben romantikus zenék szóltak, és a tanárok még egy izgalmas játékkal is készültek: a diákoknak híres irodalmi, történelmi vagy természettudományos párokat kellett megtalálniuk az épületben elrejtett szívek segítségével. A helyes párokért egy kis édesség volt a jutalom.
Ugyanezen a napon délután került sor a Cupido Kupára, amit a gimis DÖK szervezett. A versenyt a DÖk elnök vezette. A 12 induló gimnazista kiválóan teljesített, a győztes pedig Keresztúri Dániel, 12.A osztályos tanuló lett. A gimnázium tanulói egy jó hangulatú dartsversenyen mérkőzhettek meg egymással.
Ez a péntek igazán szívet melengető nap volt a fagyos télben. Reméljük, gyakran lesz lehetőség hasonló programok szervezésére.
Szervezők
Pályaorientációs nap
2025. január 10-én pályaorientációs napot szerveztünk a Bárkányi Iskola gimnáziumában.
Ennek keretein belül a 10. és 11. évfolyam diákjai osztályfőnökeik kíséretében a budapesti Educatio Kiállításra látogattak el. Ez a program segített abban, hogy a fiatalabb korosztályban körvonalazódjon a következő tanév fakultációválasztása. A jövőre már érettségiző tanulók pedig konkrét ismereteket szerezhettek és válaszokat kaphattak kérdéseikre. A kiállítás és a mellette szervezett bemutatók megismertették a diákokkal a hazai egyetemek, főiskolák képzési kínálatát, betekintést nyerhettek a kollégiumi lakhatás lehetőségi feltételeibe, a különböző ösztöndíjprogramokba, szabadidős tevékenységekbe. Külön kiemelendő, hogy egyes szakiskolák, felnőttképzési centrumok is képviseltették magukat, így azon tanulóink is aktívan tölthették a napjukat, akik nem egyetemen vagy főiskolán tervezik folytatni tanulmányaikat. A kiállításon való részvétel mindenki számára hasznos volt, diákjaink sok ismerettel gazdagodtak lehetőségeik tekintetében.
A kiállítást követően, délután, a 12. évfolyam tanulóival együtt, a Terror Háza Múzeum különleges és megható – sokszor megrázó – kiállítását tekintették meg. A Terror Háza Múzeum a magyar történelem két tragikus korszakának az emlékhelye. Azok a történetek, amelyeket a múzeumban láttak, hallottak és olvastak mélyen megérintett és megrendített mindenkit. Szembesítette a diákokat azzal, hogy az embertelen diktatúrák alatt milyen súlyos áldozatokat kellett hozni.
A 9. évfolyam tanulói az iskolában vettek részt pályaorientációs foglalkozásokon pedagógusaik vezetésével. A második éve megszervezett program célja, hogy segítsük a tanulókat az egyéni pályatervek kidolgozásában. A különböző foglalkozásokon a tanulók interaktív módon megismerkedtek az érdeklődési területekkel, az azokhoz illeszkedő pályakörökkel, szakmákkal. Megismerték az életpálya alakulásában és a továbbtanulásban a számukra legfontosabb prioritásokat, döntéseiket befolyásoló tényezőket. Ismeretekhez jutottak vállalkozások indításában.
Szmolnik Ágnes és Szenográdi Tamás
Szalagavató a Bárkányiban
2024. november 22-én szerveztük meg intézményünk 12. A osztályának szalagavató műsorát és az azt követő ünnepi bált. Az esemény mindkét részén sok vendég tette tiszteletét.
A műsor első fele főként irodalmi alkotások (versek, idézetek) bemutatásával zajlott.
Elhangozott az osztályt képviselő Erélyi Lilla, majd Szenográdi Tamás igazgató úr beszéde is , valamint Jób testvér a szalagok megáldásával tette ünnepélyesség az eseményt, mélyítve iskolának keresztény szellemiségét.
A vidám részt keringő nyitotta meg két részletben, amelyet Nyilas Dániel, táncpedagógus tanított be a végzősöknek.
A keringő után a fiúk vicces verse következett az osztály életének éveiről, majd a lányok és fiúk igényes tánca tette jobbá, érzékletessé és élményszerűvé a hangulatot.
Az este folyamán vetítéseket is megtekinthettek a vendégek (gyermekkori képek, fotósorozat az osztály életéről), valamint új műsorszámként került bemutatásra a X faktor átdolgozása, amit egy közös osztálytánc zárt.
Az ünnepi műsort bál követte az iskola aulájában, ahol a végzős tanulók nyitótáncként ismét bemutatták a keringőt. Ezt követően a szülők köszöntése, majd Ludányiné Bella Szilvia igazgatóhelyettes pohárköszöntője valósult meg. A vacsora után sor került egy kisebb mulatságra, ahol a fiatalok jól érezték magukat. Sokat táncoltak, beszélgettek.
Úgy gondolom, jól sikerült ez az iskolai program, és kívánom, hogy végzőseim érjék el céljaikat, valósítsák meg álmaikatm, és higgyenek Isten Gondviselő szeretetében.
Adamik Zsolt
osztályfőnök
Közép-Európai Diákjátékok 2024 – Besztercebánya
A tanév kezdetén kaptuk a felkérést Nógrád Vármegye Jegyzőjétől, Dr. Bagó Józseftől, hogy a novemberben első alkalommal megrendezett nemzetközi diákjátékon képviseljük városunkat, vármegyénket, és egyben országunkat. Igent mondtunk, és megkezdtük a felkészülést az eseményre. A Bárkányi Gimi mix röplabda sportágban vállalta a szereplést, amire pár „összetartó” edzéssel készültünk az idő rövidsége miatt.
A november 14-17. között megrendezett esemény első két napja szólt a sportról. Csütörtök délután érkeztünk meg a diáknegyedbe, ahol rögtön kaptunk egy tolmácsot, aki nagyban megkönnyítette ottlétünket. Természetesen angol nyelven mindenki jól boldogult, így építhettük nemzetközi kapcsolatainkat is. Szállásunk és étkezésünk mindent igényt kielégített, így az este kellemesen telt, és pihentető éjszaka után vághattunk neki a másnapi tornának.
Reggeli után közös transzferrel érkeztünk Zólyomlipcsére, ahol egy sportiskola röplabda csarnoka adott otthont a négyes tornának. Körmérkőzéses rendszerben dőlt el a négy résztvevő ország delegációja között a végeredmény. Két nyert játszmáig tartott egy mérkőzés. Egy győzelem mellett, két tisztes helytállás jutott csapatunknak, ezzel elhoztuk a torna 3. helyét! Tekintve azt, hogy iskolánk nem versenyezik klubszinten, ellenben ellenfeleink igen, szép eredmény. Szépen csillog a bronz, így a hazaút jó hangulatban telt. Külön köszönöm iskolánknak, hogy az utazásunkat anyagilag támogatta, és Borda Tamás kollégámnak, hogy a szállításban segédkezett! Jövőre, amennyiben lehetőségünk lesz rá, szeretnénk részt venni újból az eseményen. Hajrá Bárkányi!
Pesák Tamás
testnevelő
1956 hőseire emlékeztünk
„Egymillió gyermek imádkozza a Rózsafüzért”
Gimnazistáinkkal az eddigi évekhez hasonlóan idén is bekapcsolódtunk az „Egymillió gyermek imádkozza a Rózsafüzért” programba, amelyet a 19-20. század határán élt Szent Pió atya, ferences szerzetes hirdetett meg.
Pió atya azért hívott fiatalokat erre a mozgalomra, mert elmondása szerint ahol egy időben egymillió gyermek imádkozik, ott megnyílik a remény a világ megmenekülésére, a béke eljövetelére.
Fiataljainkkal egy tizedet imádkoztunk a Fájdalmas Olvasó titkai közül, felajánlva azt a világ és kis közösségünk, iskolánk, osztályaink belső békéjéért.
Stayerné Szabó Violetta és Adamik Zsolt
hitoktatók
Bárkányis nap a gimnáziumunkban
Szeptember 27-én színes programok keretében avattuk fel kilencedikes tanulóinkat bárkányis diákokká. A rendezvény az avató ceremóniával kezdődött, ahol a kilencedik évfolyam és osztályfőnökük, Ráczné Rankasz Zsuzsanna tanárnő kapta meg a bárkányis jelvényt.
A gólyákhoz Jób testvér és az igazgató úr biztató szavai után a végzősök is szóltak. Ezt követte a hagyományos bárkányis fogadalomtétel a 12-dikes tanulók megfogalmazásban.
A program a 10. évfolyam tanulói és osztályfőnökük által összeállított játékos vetélkedővel folytatódott, ahol az újonnan avatottak bizonyíthatták rátermettségüket, és ismereteiket az őket tanító pedagógusokról.
A beavatást követték a tanulói kiselőadások. Idén is változatos és érdekes témákat dolgoztak fel a diákok: Kalmár Emese előadásában a japán írás és a japán nyelv sajátosságaiba kaptunk betekintést, Király Simon kártyatrükköket mutatott be, még Danyik Dénes és Gondi Tamás interaktív módszerrel, kahoot felhasználásával a gyógynövények rejtelmeiben vezette be az érdeklődőket.
A nap zárásaként tanulóink csoportos röplabda versenyben mérették meg magukat.
Sándor Éva
10. A osztály osztályfőnöke
Kiállításmegnyitó
A Bárkányi Gimnázium iskolagalériájában szeptember 25-én került sor az idei tanév első képzőművészeti kiállításmegnyitójára. Gedeon Hajnalka Pro Arte díjjal elismert, Salgótarjánban élő grafikusművész, tanár alkotásaiból nyílt tárlat, amelyet Szenográdiné Végh Erzsébet művésztanár nyitott meg.
Az eseményen részt vevő diákok a grafika és a tűzzománc technikai megoldásaival ismerkedtek meg a művek bemutatásán keresztül. A képeket az indonéz eredetű wayang bábjáték előadásai ihlették.
A művészeti bemutatót Bablena Borbála gitárjátéka és Gyüre Panna szavalata tette komplex előadássá. A kiállítás – melynek megtekintésére minden érdeklődőt szeretettel várunk – november végéig látogatható.
Szenográdi Tamás
igazgató
Gólyatábor 2024. augusztus 27-28.
Iskolánkban már hagyománynak számító gólyatábort az idén is megszerveztük leendő 9.-es tanulóinknak. A helyszín most sem változott, a felsőtoldi Toldi Vendégházban volt a szállásunk. A kiutazást a szülőkkel bonyolítottuk le, a programok megvalósításában pedig Kiss Eszter tanárnő volt segítségemre.
A megérkezés után rövid pihenőt tartottunk, majd elindultunk a Kéz kilátóhoz. Ez a túra a rekkenő hőség miatt elég fárasztó volt, de a gyerekek gond nélkül feljutottak „Isten tenyerére”. Itt játékos feladatokkal kezdtük meg az ismerkedést. Csoportkép készítése és némi élelem elfogyasztása után visszaindultunk a szálláshelyre.
A délután folyamán folytattuk az ismerkedést, csapatépítést. Sportvetélkedővel, játékos feladatokkal telt a délután . Láthattunk különböző táncprodukciókat, balettet, néptáncot, hip-hop-ot,disco táncot. Megismerték leendő tanáraikat egy kvíz segítségével, sőt Szécsény nevezetességeit is felelevenítettük. Az idő viharosra fordult, de azért így is jó hangulatban telt a nap további része.
Vacsora után további játékokkal, feladatokkal folytatódott az este. A hajnalig tartó beszélgetéseknek köszönhetően reggel kissé fáradtan vártuk a hazafuvarozó szülőket.
Reméljük, hogy sok élménnyel, információval gazdagodtak tanulóink, és lelkesen várják az új közösségben az elkövetkező 4 évet.
Ráczné Rankasz Zsuzsanna
osztályfőnök





